Şanzıman Bakım Tamir

Şanzıman tamiri işlemi çeşitlerine göre farklılaşmaktadır.

Manuel Şanzıman Tamiri

Manuel şanzıman sistemlerinde aracın doğrudan elle kontrol edilmesi, belirli parçaların hareketini sağlaması yönüyle önemli bir detaydır. Şanzıman tamirinde yapılması gereken işlemler şunlardır.

  • Akü, akü sacı ve hava filtresi haznesi araç içinden sökülür.
  • Vites kutusundan gelen olan çeşitli bağlantılar sökülür.
  • Çevre cıvataları dikkatli bir şekilde sökülür.
  • Araç lift ile kaldırılır ve ardından alt tarafta yer alan bağlantılar sökülür.
  • Şanzıman boşa çıkarılır ve motorla bağlantısı yavaş şekilde ayrılır.
  • Gereken bakım ve onarım işlemleri arızanın durumuna göre yapılır ve işlemin tam tersi olarak yerine geri takılarak süreç tamamlanır.

Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik şanzıman tamirinde de manuel şanzımanla aynı adımlar izlenmektedir. Şanzıman yerinden sökülerek alınmakta ve tamir bakım işlemleri yapılmaktadır. Ancak otomatik şanzıman sistemlerinde tamir sürecinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle şanzıman üzerinde yer alan teknolojik ifadeler ve elektronik sistemler tamir sürecini zorlaştırabilmektedir. Otomatik bir mekanizma ile çalışması dolayısı ile marş motoru da sökülerek yerinden alınır. Yaygın olarak tüm oto servislerde bulunmakta olan şanzıman krikosu ile de taşıma işlemi yapılmaktadır.

Şanzıman tamir ve bakım işleminiz için tecrübeli Oto Peron ekibi ile görüşebilir ve gerekli olan işlemlerinizi en profesyonel şekilde yaptırabilirsiniz. Oto Peron sizler için şanzıman tamir bakım odaklı oto servis hizmeti ile birlikte yedek parça tedariği de sağlamaktadır.