Ağır Bakım

Ağır bakımlar oldukça detaylı yapılan işlemlerdir. Kilometresi yüksek araçlarda motor ve diğer parçalarda detaylı inceleme, testler yapılır ve gereken parçalar yenilenir.

Ağır bakım işlemi ne zaman yapılır?

Bakım aralıkları araç marka ve modeline göre değişmekle birlikte, araçlarda üretici tarafından verilen kitapçıklarda tüm bakım zamanları açıklanmıştır. Periyodik bakım aralığı daha sık olmasına karşılık, özellikle dizel motorlu araçlarda yaklaşık 8-10 bin km’de bir periyodik bakım önerilmektedir. Benzinli araçlarda ise 13 bin km gibi aralıklarla periyodik bakım yapılmaktadır. Ağır bakımların hangi km’lerde yapılacağı ise aracın model ve kullanımına bağlı olarak değişmektedir. Genelde 70 bin ile 90 bin km’ler arasında ağır bakım yapılması önerilmektedir. Dizel araçlarda ağır bakım aralığı da aynı şekilde daha sık olmaktadır.

Ağır Bakımda hangi işlemler yapılmaktadır?

İlk olarak araç komple kontrolden geçirilir. Far ve silecek ayarı, rot ayarlarına bakılır. Ömrünü tamamlamışsa Triger Seti tamamen değiştirilir. Yıl veya km olarak ömrünü tamamlamış olan triger setlerinin ihtiyaç dışında da değiştirilmesi önerilmektedir. Fren balataları kontrol edilir, gerekli görülürse değiştirilir. Fren diskleri de benzer şekilde kontrol edilir. Debriyaj seti, baskı balata elemanları kontrol edilir. Şanzıman yağı değiştirilir.  Periyodik bakımda yapılan tüm işlemler ağır bakımda da yapılmaktadır. Süspansiyon sistemi testten geçirilir, gerekli parçalar yenileri ile değiştirilir. Yağ sızıntıları tek tek kontrol edilir, gereken contalar ve keçeler değiştirilerek işlemler tamamlanır.

Oto Peron ailesi olarak sizlerin gerek güvenliği, gerekse sürüş keyfinizi sağlamak adına düzenli ağır bakım işlemlerinizi profesyonel ve deneyimli ekibimizle yapıyor, aracınızın sağlıklı kalması için var gücümüzle çalışıyoruz.